Anko pasta

01.07.2019

V japonskej kuchyni sa veľmi často do sladkých jedál využíva pasta Anko alebo slovensky povedané sladká pasta z fazule. Mnohý z nás môžu ostať zaskočení, že sa niekde z fazule vyrábajú sladké jedlá a dezerty ale v Japonsku patrí medzi základné suroviny pri výrobe tradičných cukroviniek. Anko sa využíva napríklad v receptoch na Dorayaki, ktoré sú podobné našim palacinkám alebo sa pasta Anko využíva pri výrobe želé s názvom Yokan a tiež aj do polievky Zenzai. Recepty na všetky 3 spomenuté jedlá sa nachádzajú v tejto sekcii.


Budeme potrebovať:

  • fazule adzuki 200 g
  • práškový cukor 200 g
  • voda 180 ml
  • soľ  

V Japonsku je veľa cukrárov, ktorí sa špecializujú len na rôzne druhy Anko pasty. Ak niekto v budúcnosti plánuje navštíviť Japonsko, určite odporúčam aby sa zastavil aj v starej, tradičnej cukrárni a ochutnal ich cukrovinky. Medzi dva hlavné typy Anko pasty patrí Tsubu-an a    Koshi-an. Koshi-an je jemnejšia pasta, ktorá sa pasíruje a fazule sa používajú bez šupiek. Využíva sa napríklad pri tradičnom Wagashi. Textúra Tsubu-am je oveľa hustejšia a nie tak jemná, hladká ako pri prvej spomínanej paste.

Na výrobu veľmi jednoduchej Anko pasty budeme potrebovať len červenú fazuľu Adzuki, ktorá sa dá zohnať aj v obyčajnom supermarkete. Práškový cukor a vodu.

Fazuľu si dáme aspoň na hodinu namočiť do vody. Keď fazule trochu zmäknú dáme variť približne liter vody a keď voda začne vrieť pridáme do nej fazuľu. Varíme 5 minút, vďaka čomu fazuľa stratí svoju prirodzenú horkosť. Po 5 minútach zlejeme vodu a napustíme čistú do ktorej dáme prevarené fazule. Necháme zovrieť, hrniec zakryjeme pokrievkou a necháme variť hodinu a pol až dve hodiny na miernom ohni.

Občas fazule premiešame a pozrieme či je dostatok vody, ak nie dolejeme. Po približne hodine a pol by mali byť fazule dostatočne mäkké aby sa dali ľahko rozmačknúť prstami. Fazule zlejeme, za stáleho miešania na stredne silnom ohni postupne pridávame cukor a miešame ďalších 10 minút. Keď sa cukor začne rozpúšťať pasta by mala zhustnúť.

Musíme dať pozor aby pasta nebola príliš tekutá ale ani úplne tuhá pretože by po vychladnutí ostala úplne vyschnutá. Pasta by sa mala lesknúť a mala by mať mierne ťahavú konzistenciu.

Pastu premiestnime do nádoby a necháme pri izbovej teplote vychladnúť.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky